flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Затверджено
рішенням зборів суддів
Рокитнянського районного суду
Київської області
від 18 жовтня 2024 року
(протокол № 3)

Положення про суддю-спікера
Рокитнянського районного суду Київської області

  1. Основні положення та визначення  напрямів діяльності  судді-спікера
    • Дане Положення розроблене з метою практичного впровадження рекомендацій Міжнародної конференції «Зміцнення довіри до судової влади через покращення взаємної комунікації», схвалених рішенням Ради суддів України від 12 березня 2015 року №14, та визначає статус і обсяг повноважень судді-спікера Рокитнянського районного суду Київської області.
    • У своїй діяльності суддя-спікер керується Конституцією України, законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про захист персональних даних», Кодексом суддівської етики, висновками Консультативної ради європейських суддів, Мадридськими принципами щодо зв’язку між засобами масової інформації та суддівською незалежністю (Резолюція 1296 Економічної та соціальної Ради ООН від 11 лютого 1994 року), Висновком № 7 (2005) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про правосуддя та суспільство, Меморандумом про взаємодію та співпрацю представників системи правосуддя України та іншими національними і міжнародними нормативними актами, що регулюють діяльність у цій сфері.  
    • Суддя-спікер – це уповноважений зборами суддів суддя, який забезпечує ефективну системну взаємодію суду з засобами масової інформації (ЗМІ) та громадськістю, а також висвітлює офіційну позицію від імені Рокитнянського районного суду Київської області стосовно ухвалених судових рішень та подій, що відбуваються в суді, інформує  громадськість  про характер, обсяг, обмеження та складності в роботі суду.  
    • Виступи, репліки, коментарі надані суддею-спікером повинні бути спрямовані на покращення та налагодження комунікаційних зв’язків з громадськістю, покращення та розширення комунікацій, підвищення рівня довіри громадськості до суду, не допускаючи водночас порушення прав і свобод громадян, приниження їхньої честі й гідності, а також авторитету правосуддя.
    • Суддя-спікер, виконуючи комунікаційну функцію, співпрацює з головою суду та прес-секретарем суду і є підзвітний зборам суддів.
    • Висвітлюючи офіційну позицію від імені суду стосовно ухвалених судових рішень та справ, суддя-спікер може говорити лише мовою тих доказів, на яких ґрунтується судове рішення і посилатись лише на ті мотиви і підстави прийняття рішення, які викладені у тексті судового рішення. Завдання судді  - спікера полягає у тому, щоб роз’яснити офіційну позицію доступною, простою мовою, не обтяженою юридичною термінологією.
  1. Порядок обрання судді-спікера. Припинення повноважень судді-спікера

2.1. Суддя-спікер обирається зборами суддів Рокитнянського районного суду Київської області з числа суддів цього суду безстроково.

2.2. В Рокитнянському районному суді Київської області обирається один суддя-спікер.

2.3. Кандидатура судді-спікера може бути запропонована будь-яким суддею Рокитнянського районного суду Київської області або шляхом самовисування. Згода судді на обрання його суддею-спікером є обов’язковою. Кількість кандидатів не обмежується.

2.4. Рішення зборів суддів про обрання судді-спікера приймаються зборами суддів шляхом відкритого голосування.

2.5. Суддя-спікер вважається обраним, якщо за нього проголосувала більшість суддів присутніх на зборах.

2.6. Збори суддів,  в разі  необхідності,   можуть  вирішити питання про  переобрання судді-спікера.

У разі неефективного та пасивного виконання (невиконання) суддею-спікером своїх повноважень, збори суддів, що скликаються за ініціативою голови суду,   можуть прийняти  рішення про припинення виконання повноважень суддею – спікером. 

2.7. Повноваження судді-спікера припиняються на підставі відповідного рішення зборів суддів в разі:

  1. Повноваження та права судді-спікера

3.1.Суддя-спікер:

3.2.  Суддя-спікер має право:

3.3.  При підготовці матеріалів по конкретних справах, суддя-спікер співпрацює з суддями, які брали участь у розгляді зазначених справ.

3.4. Участь у заходах, коментарі про позицію, яку суддя-спікер висвітлюватиме або висловлюватиме   від імені суду,  суддя-спікер  погоджує  із головою суду, а щодо конкретних справ також  із  суддею який є головуючим по даній справі.

  1. Інше

4.1. Інформація про суддю-спікера (П.І.Б.) та спосіб контакту з ним (телефон робочий/мобільний, електронна пошта) оприлюднюється на офіційному  веб-сайті Рокитнянського районного суду Київської області.

4.2. Зміст даного Положення доводиться до відома представників засобів масової інформації та громадян шляхом   розміщення його на  офіційному веб-сайті суду.